top of page

    Projekta ,,Skola ārpus skolas’’ dienā

     Projekta ,,Skola ārpus skolas” norises laikā  20.oktobrī  mūsu skolas skolēniem bija lieliska izdevība  papildināt savas zināšanas un bagātināt sevi, apmeklējot galvaspilsētas muzejus, dārzus un citas interesantas vietas Rīgā. Viens no muzejiem, kuru apmeklēja RIV 11.a klases skolēni, bija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Skolēniem bija iespēja pamatīgāk aplūkot  pastāvīgo ekspozīciju, iesaistīties aktivitātēs un veikt uzdevumus.

     Muzejs ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja departaments. Tas atrodas Skārņu ielā 10/20. Interesanti, ka muzejs iekārtots bijušajā Sv.Jura baznīcā, kas ir senākā saglabājusies mūra ēka Rīgā. Tās pamatus 1204. gadā licis Zobenbrāļu ordenis. 16. gadsimta reformācijas grautiņos baznīca izdemolēta. Pēc reformācijas 17. gadsimtā tirgotāji bijušajā katoļu baznīcā ierīkojuši noliktavas, un tikai pēc rekonstrukcijas, ko pabeidza 1988. gadā, muzejs vienu gadu vēlāk tika atvērts apmeklētājiem.

     Tā  krājumos glabājas galvenokārt mūsu valsts mākslinieku radītie dekoratīvās mākslas un dizaina darbi. Atsevišķus ārzemju autoru darbus muzejs ir ieguvis kā dāvinājumus.

     Muzeja krājumu veido septiņas kolekcijas: tekstilmākslas, keramikas un porcelāna, metālmākslas, ādas mākslas, dekoratīvā koka mākslas, stikla mākslas un kopš 2006. gada arī dizaina kolekcija.

     Te ir tādu ievērojamu mākslinieku kā Jūlija Madernieka (1870-1955), Jūlija Straumes (1874-1970), Anša Cīruļa (1883-1942), Jēkaba Bīnes (1895-1955), Arvīda Dzērvīša (1847-1942) u.c. darbi.

     Muzejā ir porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars” (1924-1928) mākslinieku – Romana Sutas (1896-1944), Aleksandras Beļcovas (1892-1981) un Sigismunda Vidberga (1890-1970) – darbu kolekcijas. Tiem raksturīgas modernisma virzienu – kubisma, futūrisma un  Art Deco – ģeometriskās formas, krāsas un izsmalcinātība.

     Muzejā ir iespējams piedalīties arī radošajās  darbnīcās – audumu apdrukas, vilnas velšanas, koka spiedogu –, kur ar savām rokām var pagatavot interesantus tekstila izstrādājumus.

     Apmeklējot muzeju, ļoti aizraujoši bija veicamie uzdevumi. Pirms muzeja apmeklējuma gide rosināja mūsu iztēli, liekot uzrakstīt asociācijas ar nosaukto vārdu. Citu uzdevumu veicot, pašiem bija jākļūst māksliniekiem. Tika iedots kāda muzeja darba nosaukums, to vajadzēja attēlot uz papīra šķīvja. Pēc tam bija jāsameklē šis darbs un jāaplūko, kāds izskatās mākslinieka radītais darbs ar šādu nosaukumu.

     Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā esmu bijusi vairakkārt, parasti aizeju, ja tur ir kāda izstāde, kas mani ir uzrunājusi, bet gribas cerēt, ka šāda veida projekts rosinās RIV skolēnus  arī  citā laikā iegriezties muzejos un bagātināt sevi.

 

                                                                    Krista Leite,11.a

     

                                                             

Skola ārpus skolas. 20.10.2016.

Ekskursija uz LU Botānisko dārzu

     Es stāstīšu par Botānisko dārzu rudenī, jo mēs bijām tur ekskursijā.

     No ārpuses Botāniskais dārzs mani neiespaidoja. Man bija auksti, un nebija tik krāsaini, kā es biju iedomājusies. Visas koku lapas bija dzeltenas un brūnas, bet tad es pamanīju kādu koši sarkanu krūmu.

     Vēlāk mēs gājām uz Tropu māju un pa ceļam ieraudzījām dīķi. Tas bija pilns ar ūdensrožu lapām un dažādiem ūdens augiem.

     Kad iegājām Tropu mājā, visi brīnījās. Tur bija ļoti daudz dažādu augu: lielas palmas, ziedoši kaktusi. Daži augi bija indīgi. Kamēr citi bija Tauriņu mājā, mēs varējām visu kārtīgi aplūkot vairākas reizes.

     Pēc divām stundām mums nācās doties prom. Visi stāstīja, kas viņiem patika. Pie Tropu mājas arī fotografējāmies. Man šķiet, ka ekskursija izdevās. Mājās es visu pastāstīju mammai.

                                                         Lauma Stopiņa, 5.b

 

     Botāniskais dārzs rudenī

     Es stāstīšu par to, kā izskatās Botāniskais dārzs rudenī, jo vēlos, lai visi uzzina, cik tas ir skaists.

     Dīķis bija apaļš kā spogulis, un tajā bija daudz vijīgu ūdenszāļu. Es domāju, ka starp tām bija daudz sarkanu, oranžu un baltu zivtiņu.

     Koki bija stalti un glīti. To lapas kā skaists vainags šūpojās vējā.

     Man ļoti ptika palmas Tropu mājā. Dažām bija izplaukuši glīti ziediņi.

     Tauriņu mājā redzēju daudz interesantu un piemīlīgu tauriņu. Viens bija melns ar oranžiem punktiņiem. Cits lidojošais skaistulītis bija ar ziliem spārniņiem un melnu galviņu. Tauriņu kāpurs bija brūns un ļoti spalvains.

     Puķes Tropu mājā bija krāšņas un elegantas, kaktusi – fascinējoši un ļoti durstīgi. Daži bija uziedējuši.

Botāniskais dārzs ir interesants un viesmīlīgs. Es gribētu vēl kādreiz apciemot šo brīnišķīgo vietu.

                                                       Kristīne Jirgena, 5.b

bottom of page