Atkal Spārnos
Rīgas Imantas vidusskolas
skolēnu literārās jaunrades žurnāls
Raksti
2017./2018.mācību gada
2.semestris
15.05.2018.
Turpinām tīt spēka vārdus kamolā!
11.maijā skolā notika pasākumi, veltīti Valsts valodas dienai. Šo dienu visā valstī atzīmē par godu valodnieka Jura Alunāna dzimšanas dienai, un skolās tā guvusi plašu atsaucību, rīkojot dažādus pasākumus un akcijas valsts valodas godināšanai.
Arī mūsu skolā katru gadu skolēni tiek iesaistīti dažādās aktivitātēs. Jau otro gadu turpinām tīt spēka vārdu kamolu, ko veltīsim Latvijas simtgades jubilejā Rīgas Imantas vidusskolai. Katram skolēnam tika dota iespēja pirmajā stāvā saņemt lentīti, lai uz tās uzrakstītu spēka vārdu vai teikumu kā veltījumu skolai un ietītu to kamolā.
Bija prieks par skolēnu un skolotāju atsaucību, kas piedalījās kamola tīšanā. Īpaši aktīvi bija jaunāko klašu skolēni, kuri atrada ļoti daudz sirsnīgu vārdu, ko veltīt savai skolai.
Paldies skolotājai Silvijai Ludženiecei, kas nopietni un atbildīgi kopj mūsu valodu un prot radīt priecīgus svētku mirkļus visai skolai!
Nu kamols ir kļuvis lielāks, un ceram, ka jubilejas gadā rakstītie labie vārdi dos spēku krietniem darbiem.
Krista Leite, 12.a
Lielie lasīšanas svētki
Šī gada 10.martā jau otro reizi piedalījos Latvijas Nacionālās bibliotēkas rīkotajos Lielajos lasīšanas svētkos.
Pirms pasākuma devos ekskursijā pa bibliotēku kopā ar citiem interesentiem un gidi. Izstaigājām visus 12 stāvus un uzzinājām to, kas katrā stāvā atrodas, apskatījām izstādi “Herders un Barons” un aplūkojām Dainu skapi, kā arī ieraudzījām ļoti smagu grāmatu ar sudraba kalumiem uz vāka, kuras oriģināls bija dāvana Romas pāvestam. Ekskursijas beigās uzbraucām ar liftu 12.stāvā un palūkojāmies lejup, lai ieraudzītu, kā Rīga izskatās no augšas. Jāteic – iespaidīgs skats.
Pēc tam atgriezos pirmajā stāvā un devos uz Ziedoņa zāli, kur norisinājās Lielie lasīšanas svētki.
Man ļoti patika tas, ka sākumā bija iespēja izsmieties, jo pasākuma vadītāji Dace un Māris sastrīdējās, tāpēc Dace izlikās par apkopēju un traucēja Mārim vadīt svētkus, cenšoties viņu noslaucīt ar slotu. Par laimi, strīds nebija ilgs, un viņi ātri salīga mieru.
LNB Bērnu literatūras centra vadītāja S.Tretjakova sacīja, ka viņa priecājoties par balsojumiem un vēloties, kaut mēs turpinātu lasīt un rosinātu arī citus piedalīties žūrijā.
Trešo vietu manā vecuma grupā ieguva Anetes Mīrsvas skumjais romāns ,,Samsona ceļojums’’. Otrā vieta tika piešķirta Silēnas Edgāras un Pola Beorna grāmatai “14-14”, savukārt godpilno pirmo vietu ieņēma Māra Runguļa krājums ,,Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti’’.
Noslēgumā uzstājās grupa ,,Astro’n’out’’ ar solisti Māru
Upmani-Holšteini.
Pēc pasākuma notika balvu pasniegšana aktīvākajiem žūrijas dalībniekiem. Priecājos par kārumiem, kā arī krustvārdu mīklu un kalendāru, kas veltīts 2018.gada Dziesmu svētkiem.
Aicinu visus piedalīties Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā.
Kristīne Jirgena. 6.b
2017.gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas balsojuma rezultātus visās vecuma grupās apskatīt LNB vietnē lasamkoks.lv
04.03.2018.
Bērnu un jauniešu žūrijas noslēguma pasākums
Imantas filiālbibliotēkā
21.februārī piedalījos „Bērnu un jauniešu žūrijas 2017” noslēguma pasākumā RCB Imantas filiālbibliotēkā.
Tur mēs apspriedām vērtējamās grāmatas, pārrunājām, kurai no tām katrs esam piešķīruši pirmo, kurai otro, kurai trešo vietu. Lasījām izkopētus fragmentus no dažām žūrijas grāmatām – ,,Proti svilpot, Juhanna?’’, ,,Meitene tīmeklī’’, ,,Divdesmit pieci mākoņi’’ un ,,Pūcīte ar zeltainām acīm’’ – un centāmies atminēt to nosaukumu un autoru.
Pēc tam mums katram bija iespēja raksturot un novērtēt sevi kā žūrijas dalībnieku, un secināt, vai esmu labs vērtētājs vai ne, kā arī vajadzēja iztēlē uzburt lasītāju karogu un pievienot to darbam. Karodziņi bija ļoti neparasti.
Pasākuma noslēgumā saņēmām balvas: skaistu aproci Latvijas karoga krāsās ar metāla piekariņu, kur iegravēti simboli, kas pauž domu ,,Es dievinu lasīt’’, to var likt ap kaklu vai ap roku, tāpat gardu konfekti ,,Vētras putns’’ ar marcipāna pildījumu un pateicības rakstu.
Man patika piedalīties šajā pasākumā, un nespēju vien sagaidīt, kad došos uz Lielajiem lasīšanas svētkiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā uzzināt žūrijas balsošanas rezultātus.
Kristīne Jirgena, 6.b
Paldies Bērnu un jauniešu žūrijas dalībniekiem no RIV! Veiksmīgi visu izlasījuši un nobalsojuši:
Marta Adamoviča, 3.a, Ričards Auders, 4.m, Kristīne Jirgena, 6.b, Sindija Rače, 4.a,
un Edgars Rimša, 3.a
18.02.2018.
RIV – Sūnu Ciems
vai Baltās Mājas?
Šā gada 15.februārī mēs, 6.b klase, literatūras stundas laikā veicām īpašu projektu, lai noskaidrotu to, vai mūsu skolā ir vairāk Sūnu Ciema vai Balto Māju iezīmju, kā arī pārrunājām, kas mums RIV patīk un kas būtu jāmaina.
Izdevās noskaidrot to, ka mūsu skolā ir vairāk Balto Māju nekā Sūnu Ciema iezīmju.
Protams, bija cilvēki, kas saskatīja Sūnu Ciema iezīmes, bet lielākā daļa priecājās par labo, ko skola piedāvā.
Mums patīk tas, ka RIV ir bagātīgi apzaļumota ar neparastiem telpaugiem gan klasēs, gan gaiteņos.
Skolā ir mīksti, zaļi dīvāniņi, uz kuriem var pasēdēt, atvilkt elpu, gaidot nākamo stundu, un pat pagulēt. Vestibilā atrodas liels ekrāns, kur var apskatīt stundu izmaiņas un aktualitātes. Ir kafejnīca, kur iegādāties kādu našķi, un dzeramā ūdens strūklaka, kur veldzēt slāpes. Skolēniem ir iespēja baudīt gardas pusdienas un augļus.
Skolā ir ātrs un kvalitatīvs internets.
Otrajā stāvā atrodas lieliska bibliotēka, kur var iegūt noderīgu informāciju, izpētīt neparastu lasāmvielu un mierīgi klusumā izpildīt mājasdarbus.
Priecājamies par to, ka mūsu skolā ir trīs sporta zāles – divas parastās, kur var spēlēt dažādas sporta spēles, un viena mīkstā, kur mest kūleņus, kā arī stadions brīvā laika sportošanai ar draugiem.
RIV piedāvā apmeklēt daudz interešu izglītības pulciņu, piemēram, ,,Talantu skolu’’, kur attīstīt savas prasmes un radoši izpausties, kā arī ikvienam ir iespēja uzrakstīt kaut ko skolas literārajam žurnālam ,,Atkal Spārnos’’.
Varam lepoties, jo RIV mācās daudz čaklu skolēnu, kas sasniedz labus rezultātus mācību olimpiādēs, konkursos un sporta spēlēs un sacensībās.
Mums ļoti patīk tas, ka ir arī unikāla iespēja piedalīties interesantos projektos, piemēram, ,,Skola ārpus skolas’’, kurā braucam nelielā eksursijā uz konkrētu vietu kāda mācību priekšmeta ietvaros. Mūsu skolā ir skolēnu pašpārvalde, kas organizē diskotēkas, labdarības akcijas un citas aktivitātes.
RIV ir daudz laipnu skolotāju, kas neatsaka palīdzību mācībās un sniedz noderīgus padomus, jauks atbalsta personāls un draudzīga direktore, kas ar interesi uzklausa skolēnu domas par skolu un vienmēr smaida.
Mūsuprāt, RIV ir patīkami mācīties, un mēs ceram, ka skola kļūs arvien labāka un skolēnu skaits augtin augs.
Kristīne Jirgena, 6.b
08.01.2018.
2018.gads – Latvijas simtgades,
kultūras un mākslas gads
Ziemassvētku brīnumu laiks aizvadīts, sagaidīts jaunais – 2018.gads. Arī brīvdienu atpūta skolēniem nu ir galā. Jāsāk ražīgs darbs, lai piepildītos iecerētais un jaunajā darba cēlienā ieplānotais.
Veiksmi visiem, izdošanos un ieceru piepildījumu!
Ko gan nesīs 2018.gads? Horoskopi sola katram kaut ko īpašu, bet visa mūsu valsts kopā dodas pretī Latvijas simtgadei. Šis gads sola ļoti bagātīgu piedāvājumu kultūras jomā, jo visa svētku sagaidīšana ir orientēta, lai Latvijas tauta apzinātos mūsu zemes vērtības un aktīvi piedalītos darba un svētku dienās. Simtgades programma vēsta – ,,ikvienam Latvijas cilvēkam ir iespēja piedalīties un kļūt par šī vēsturiski unikālā notikuma līdzveidotāju”.
Jau 18.janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā simtgade tiek atklāta ar multimediālu izrādi ,,Gaismas raksti”.
Skolēniem daudz interesanta un izglītojoša piedāvās programma ,,Latvijas skolas soma”. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem iespēju klātienē izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, izjust piederību savai valstij.
Projekts ,,Gadsimta albums” piedāvā lielisku iespēju ikvienam pievienot savu fotogrāfiju un stāstu par savas ģimenes un dzimtas svarīgu notikumu, nozīmīgu personību Latvijā laika periodā 1914.–2017. gadam.
Līdz 2018. gada beigām – Latvijas simtgadei – gaidāmas 16 pilnmetrāžas filmu pirmizrādes: sešas spēlfilmas, astoņas dokumentālās filmas un divas animācijas filmas.
Daudzi koncerti, izrādes, pasaules mēroga mākslinieku – latviešu – viesošanās dzimtenē šogad iepriecinās skatītājus.
Protams, grandozie XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki Rīgā no 30.jūnija līdz 8.jūlijam, kas pulcēs 40 000 dalībnieku no 118 Latvijas pašvaldībām, arī no citām pasaules valstīm. Septiņās dienās notiks vairāk nekā 54 pasākumi.
Skaists un varens solās būt 2018.gads. Tas viss ietekmēs arī skolas dzīvi. Katrs, liels vai mazs, centīsies būt līdzdalīgs, uzzinās un iepazīs vēl labāk savu valsti.
Novēlu, lai ikviens mūsu skolas skolēns un skolotājs izjūt devēja prieku, ko var iegūt ar kārtīgi padarītu darbu.
Lai veicas mūsu skolas kolektīviem, gatavojoties lielajiem svētkiem!
Lai izdodas devītajiem un divpadsmitajiem viņu darba nozīmīgajā posmā!
Lai ražens, veiksmīgs un laimīgs visiem 2018.gads!
Krista Leite, 12.a
21.01.2018.
Skolēnu pašpārvaldes jauno dalībnieku tikšanās
16. janvārī pēc sestās stundas aktu zālē sapulcējās jaunie un esošie skolēnu pašpārvaldes dalībnieki, kā arī direktores vietnieki Gunta Kaula un Uldis Austrums.
Sākumā mēs veicām ļoti neparastu iepazīšanās aktivitāti. Katram bija jānosauc iepriekšējo dalībnieku vārdi un izdomātie lietvārdi, kā arī jāpasaka savs vārds un jāizdomā tam raksturīgs lietvārds.
Vēlāk, kad bijām iepazinušies, sadalījāmies komandās un veidojām darbu par to, kas, pēc mūsu domām, īsti ir skolēnu pašpārvalde un ko tā dara. Līmējām attēlus, kas mums asociējas ar pašpārvaldi, un rakstījām informāciju.
Kā teica direktores vietniece izglītības jomā Gunta Kaula, skolēnu pašpārvaldi ir pametuši divi vadītāji, tāpēc mēs, jaunie dalībnieki, restartēsim pašpārvaldi, pieņemsim jaunus likumus un izveidosim jaunu pasākumu plānu, un radīsim pavisam citu RIV SP.
Ceru, ka mums izdosies.
Kristīne Jirgena, 6.b
08.01.2018.
Izlasi! Uzzini! Noskaties!
Gribu nedaudz pastāstīt par latviešu filmām. Mums ir daudz interesantu filmu, bet labākās tiešām ir tapušas ļoti sen. Ceļā uz simtgadi latviešu kino papildinās 6 spēlfilmas. Pati pirmā tika parādīta jau 17.augustā. Tā bija ,,Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”. Tā tiešām ir ģimenes filma, mēs noskatījāmies visi un bijām sajūsmināti gan par aktieru ansambli, gan par režisora māku. Filmas sižetā ļoti smalki atainotas sāpīgas mūsdienu problēmas, bet tas viss skatītājam tiek parādīts kā viegls pieskāriens kaut kam būtiskam, bet neaizved bezcerīgumā un pesimismā. Filma stāsta par to, kas sāp mūsdienu Latvijā, – bērnu aizraušanās ar tehnoloģijām, lauku skolu likvidēšana, bezdarbs un lauku izmiršana, vecākās paaudzes liktenis, varasvīru patvaļa un vispārēja sabiedrības degradācija. Un visam pāri spēcīgas personības: ideāls vectēvs – savas zemes patriots – un inteliģenta, jauka vecmāmiņa. Smeldze un smiekli – tas viss kopā šo filmu dara baudāmu. Iesaku noskatīties visiem.
PARADĪZE ’89 – pirmizrāde 22.februārī.
Piedzīvojumu filma visu laiku bērniem. Ir 1989. gada augusts. Divas māsas, deviņus un septiņus gadus vecās Paula un Laura, vasaras brīvlaikā ierodas mazpilsētā ciemos pie māsīcām.
BILLE – pirmizrāde 3.aprīlī.
Pēc rakstnieces Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna “Bille” motīviem.
HOMO NOVUS – pirmizrāde 26.septembrī.
Pēc Anšlava Eglīša romāna ,,Homo novus” motīviem veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē.
TĒVS NAKTS – pirmizrāde 30.oktobrī.
Stāsts par Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk nekā 50 ebrejus.
1906 – pirmizrāde 1.novembrī.
1906. gada novembris. Sociāldemokrātu kaujinieks Pelēkais uzsāk dēku ar dekadenti Violetu. Ir 1906. gada novembris, ko Rīgā vēlāk atceras kā vētrainas bohēmas un asiņaina terora mēnesi.
Ļoti nozīmīgs darbs rit pie vēsturiskās kara drāmas ,,Dvēseļu putenis” filmēšanas, ko uzņem pēc Aleksandra Grīna romāna motīviem.
Pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītajām Brīvības cīņām.
Lai arī tā ir mākslas filma, tā prasa lielu vēsturisko precizitāti, piemēram, radot latviešu strēlnieku formas tērpus. Armijas apģērbs, uniformas – viss pašūts 300 cilvēkiem, turklāt katra detaļa prasījusi lielu vēsturisko precizitāti. Kara ainu uzņemšanai izmantoti autentiski kareivju mācību paņēmieni, ieroči un spēkrati..
Filmas “Dvēseļu putenis” tapšana ir viens no vērienīgākajiem kino notikumiem atjaunotās Latvijas vēsturē.
Interneta adresē www.dveseluputenis.lv ir atrodama bagātīga informācija par notikumiem no 1914. līdz 1921.gadam, par strēlnieku cīņu vietām. Tas domāts, lai labāk varētu izprast apjomīgajā darbā ,,Dvēseļu putenis” atainotās cīņas un latviešu tautas vēsturi.
Krista Leite, 12.a
15.01.2018.
Atraktīvas sarunas par dabu un dzeju RCB Imantas filiālbiliotēkā
Vēl pagājušā gada nogalē, 4.decembrī,
3.b klase apmeklēja nodarbību
RCB Imantas filiālbibliotēkā.
Klausoties Tukuma puses autores Irīnas Pumpures dzejoļus no topošas grāmatiņas bērniem, kurā ir ne mazums asprātīgu un sirsnīgu dzejoļu par dzīvniekiem un dabas parādībām, skolēni varēja aplūkot arī katram dzejolim sagatavotu mākslinieces Gerdas Stūres ilustrāciju.
Pasākumā viesojās Ķemeru Nacionālā parka un dabas izglītības centra „Meža mājas” pārzinātāja Aija Balandiņa, kura ne tikai stāstīja par dabu un vadīja spēles, bet arī skandēja dziesmas ar Irīnas Pumpures vārdiem.
Lūk, ko par pasākumu 3.b klases skolēni raksta nepabeigtajos teikumos.
Man visvairāk patika: spēlēt spēles, runāt par dabu, likt puzli, aplūkot zīmējumus, spēlēt teātri ar dzīvniekiem, skatīties teātri, klausīties, kā dzied un spēlē ģitāru, interesantie dzejoļi, uzdot jautājumus, minēt vārdus, skatīties prezentāciju par Ķemeru Nacionālo parku.
Es uzzināju: daudz ko par dabu; vairāk par gleznotājiem; par dabas parku; kur nedrīkst braukt ar mašīnu dabas parkā; ka dzīvniekiem meža patīk nevis kārtība, bet nekārtība; ka daži cilvēki zīmē ļoti skaisti; daudz jauna par purvu; ka var būt teritorijas tikai dzīvniekiem; lai uzrakstītu dzejoli, ir jābūt iedvesmai; dabas likumus; cik daudz laika vajag, lai uzzīmētu gleznu; par dzīvniekiem; augus, kuri jāsargā un jāaizstāv; jaunu dzeņu sugu; kas ir tas, kurš zīmē zīmējumus grāmatām; ka ir tāds Ķemeru Nacionālais parks; par dzejošanu; ar kādām krāsām krāso gleznotāja.
Es iemācījos: likt puzles grupā; jaunus dzīvniekus; kā pareizi vajag zīmēt; ka Latvijā ir purva bruņurupucis; kā skaisti zīmēt; daudz par augiem; klausīties un dzirdēt; dabas likumus; jaunus dzejoļus; ka ir tāds dabas parks; kaut ko jaunu par dabu; ko zvēri ziemā dara; dažus nezināmus augus; nepiesārņot dabu.
Paldies vēlreiz par interesanto un izzinošo pasākumu! Mums ļoti patika!
Skolēnu atsauksmes sagatavoja
sk. Inga Eglīte
20171204_10109 |
---|
Brauciens uz Sudrabkalniņu
Šā gada 19.janvārī mēs – 6.b klase – kopā ar mūsu klases audzinātāju Silviju Ludženieci un skolas sociālo pedagoģi Ilzi Biti devāmies braucienā uz Sudrabkalniņu.
Mums ļoti patika brauciens, jo tas notika latviešu valodas stundas laikā, tāpēc varējām nemācīties, priecāties par svaigo gaisu un izbaudīt kopīgo ārpusskolas aktivitāti, bija jautri.
Uzzinājām to, kā radies Sudrabkalniņa nosaukums, un atklājām daudz ko tādu, ko iepriekš nebijām ievērojuši, lai gan ļoti bieži mēdzām iet vai braukt garām tai vietai. Aplūkojām pieminekli par godu karavīriem, kuri bija cīnījušies par brīvu Latviju, tajā bija iegravēti viņu vārdi. Redzējām daudz skaistu un staltu koku. Aši jo aši noskrējām lejā no Sudrabkalniņa un devāmies atpakaļ uz autobusu, lai brauktu uz skolu.
Jāteic – mēs lepojamies ar to, ka 1. semestrī bijām trešā patīkamākā klase skolā un varējām piedalīties šajā lieliskajā braucienā ar skolas autobusu.
Kristīne Jirgena, 6.b